Odkryj okolice Znamirówki

Sposób na spędzenie czasu

Nasz ulubiony sposób na spędzanie czasu w Znamirówce to żeglowanie i rodzinne spotkania przy grillu. Wam proponujemy także:

 

Sporty wodne, żeglarstwo i wędkowanie

Latem Jezioro Rożnowskie to raj dla miłośników żeglowania, pływania i wszelkich sportów wodnych (w tym także wędkowania zarówno z wody, jak i z brzegu). Miejscem, dzięki któremu Znamirówka jest bardzo popularna wśród amatorów żagli są tutejszy Yacht Klub Beskid oraz ośrodek PTTK. Stanowią one główna bazę żeglarstwa regatowego nad jeziorem Rożnowskim i centrum Windsurfingu. Na korzyść tego właśnie miejsca przemawia również zaplecze gastronomiczne i cenione przez żeglarzy warunki wietrzne.

 

Piesze wędrówki i przejażdżki rowerowe

Od wczesnej wiosny w okolice Jeziora Rożnowskiego warto przyjeżdżać by uprawiać trekking lub kolastwogórskie. Znamirowice leżą na zboczach wzniesień  pogórza Rożnowskiego, przez które wiedzie kilka ciekawych szlaków turystycznych, w  tym sześciogodzinny szlak niebieski: Rożnów – Ostra Góra – Tabaszowa – Znamirowice – Just – Rojówka – Skrzętla –Jaworz.

Po drodze czeka nas m.in. spacer wiszącą kładką koło elektrowni wodnej w Rożnowie, zdobycie szczytu Ostrej Góry (ok. 455 m n.p.m.) i przejście przez przełęcz św. Justa z pięknym drewnianym kościołem, który, jak głosi legenda, stoi w miejscu pustelni świętego. Dalej znaki prowadzą przez Babią Górę (728 m n.p.m.) na Jaworz – najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego (921 m n.p.m.).

 

Grzybobranie

Półwysep wokół Znamirowic i Tabaszowej jest najdzikszym rejonem jeziora Rożnowskiego Porastają go piękne, gęste i grzybne lasy sosnowo-bukowe, latem i jesienią to wprost wymarzone miejsce dla grzybiarzy, lub amatorów owoców leśnych, takich jak jeżyny czy jagody. Dary lasy możecie przyrządzić jeszcze tego samego dnia w kuchni w Znamirowice.

 

Narty

Do Znamirówki zapraszamy także zimą. W okolicy prężnie działają stacje narciarskie: Dwie Doliny Wierchomla – Szczawnik, Jurasówka w Siemiechowie oraz wyciągi narciarskie na Suchej Dolinie, w Kosarzyskach, Kokuszka-Ski, Ryterski Raj, Arena Narciarska w Jaworkach, Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach (Gorce), kolej krzesełkowa na Palenicę, Henryk i Słotwiny w Krynicy-Zdroju, Stajkowa w Krościenku nad Dunajcem, wyciąg w Kamiannej i wiele innych.

 

OKOLICA

Znamirowice to maleńka wieś, a o której na szczęście zapomnieli właściciele wielkich hoteli i jarmarcznych kurortów. Dzięki temu miejsce to pozostaje jednym z najczystszych i najspokojniejszych nad całym Zalewem Rożnowskim i jest doskonałą alternatywą dla rożnowskich noclegów (sprawdź tu).  Jednak nie brakuje tu atrakcji.

 

Most Stacha

Imponujący most z kamieni, wysoki na 15 m, długi na 12 i szeroki na 6 m, to budowla, której historia sprawiła że o wsi Znamirowice stało się głośno. Dlaczego? Gdyż własnoręcznie postawił go nad głębokim jarem zaledwie jeden człowiek – Jan Stach – miejscowy gospodarz, któremu zwaśniony sąsiad zakazał korzystania z jedynej drogi dojazdowej do domu. Olbrzymia determinacja Stacha sprawiła, że jego historię wielokrotnie opisywano. Sam most zaś, nazwany tak na cześć budowniczego, nawet po wielu latach wzbudza podziw oglądających. Jest solidny i pięknie wtapia się w otaczającą go przyrodę. Ze Znamirówki do Mostu Stacha można w kilkanaście minut dojść pieszo!

 

Małpia Wyspa

Jezioro Rożnowskie to malowniczy akwen, który powstał przez wybudowanie na Dunajcu zapory w Rożnowie o wysokości 32.5 m i długości 550 m. Jednym z jego ciekawych zakątków jest tu wyspa Grodzisko zwana potocznie Małpia Wyspa. Po powstaniu Jeziora Rożnowskiego wzgórze Grodzisko stało się w Małpią Wyspą, na której utworzono enklawę dla dzikorosnących roślin, zwierząt i ptactwa. Można ją oglądać z lotu wody lub powietrza (można skusić się na – loty widokowe nad Jeziorem Rożnowskim z Łososiny Dolnej),
Szlak architektury drewnianej

W okolicach Znamirowic przebiega szlak architektury drewnianej, którego prawdziwymi perełkami są kościółki w Rożnowie, Podolu, Przydonicy oraz kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, wpisany na światową listę UNESCO.

 

Pozostałe atrakcje  regionu:

– spływ tratwami Popradem (Stary Sącz)
– loty widokowe nad Jeziorem Rożnowskim (Łososina Dolna ),
– zwiedzanie:
skamieniałe Miasto w Ciężkowicach (rezerwat przyrody nieożywionej),
zamek w Dębnie (rezydencja o charakterze obronnym),
średniowieczny zamek królewski w Czchowie (twierdza o charakterze obronnym),
kościółek w wiosce Tropie (szlaki architektury romańskiej),
– dla aktywnych: stadnina koni (Gródek nad Dunajcem).